نصب صحیح درب و پنجره دوجداره

Window Installation - نصب پنجره - نصب در و پنجره - نکات نصب در و پنجره - راهنمایی نصب در و پنجره - نصاب حرفه ای - نصاب متخصص

نصب صحیح درب و پنجره دوجداره

نصب صحیح درب و پنجره دوجداره 1174 587 Mojtaba Barahimi

نصب پنجره یو پی وی سی آخرین مرحله ی اتمام پروسه خریددرب و پنجره دوجداره و یا تعویض پنجره ی قدیمی با دوجداره بدون تخریب است …..
به همین دلیل کیفیت نمایی محصول به کیفیت روش نصب کاملآ بستگی دارد.
فردموظف است پس از طراحی درب یا پنجره و اندازه گیری دقیق محل نصب آن تمامی نقشه ها را با حالت های باز شو مورد نظر شامل چپ باز شو یا راست باز شو کنترل کرده وسپس در مورد با لکن ها نیز ،بایستی درها را از نظر بیرون باز شو یا درون باز شو مورد آزمایش قرار داده و به تایید کار فرما برساند تا از هر گونه اشتباه جلو گیری شود .
فرد باید در هنگام اندازه گیری پروژه های محل نصب،درب وپنجره ها را به دقت مورد بررسی قرار دهد. همچنین توجه به محل قرار گیری پرده وسقف های کاذب بسیار ضروری است ، این امر به ویژه در آشپزخانه از اهمیت فوق العا ده بر خوردار است ،به طور مثال: پنجره ها رابا یراق کشویی یا یراق فولکس واگون به دلیل عدم جلو گیری از پرده ووسایل آشپز خانه طراحی واستفاده می کنیم.
طراحی تمامی قسمت های پنجره باز شو باید استاندارد و به گونه ای باشد که کمترین فشار سنگین و مستمر شیشه دو جداره را به لنگه باز شو دهد تا باعث ماندگاری بالای رگلاژپنجره شود .
در صورت استفاده ازپروفیل های لنگه پنجره ، لنگه درب و میانی جهت ساخت قاب درب یو پی وی سی یاپنجره آن ، قاصله خالی دورتادورمحل نصب باز شو تا دیوار خالی اتاق باید 2 سانتی متر باشد تا لبه ی 2سانتی متری آن به دیوار گیر نکند چنانچه در ساخت قاب و در پنجره ازپروفیل های معتبر استفاده میشود ،این فاصله خالی 54 سانتی متردر نظرگرفته می شود.
فرد باید هنگام ترسیم درو پنجره ابعاد آن در مقیاس خاص لحاظ کنند،بدین ترتیب که تناسب ابعادی عرض وارتفاع را به یک نسبت کوچکتردر نظر بگیرند تا افرادی که در مورد نقشه نظر کار شناسی می دهند با نگاه کردن به نقشه در مورد ابعاد واقعی آن دچار اشتباه نشوند.
نکته ی خیلی مهم در نصب پنجره های دوجداره:
حتی المقدور از فریم های آهنی (فریم انتظار ) استفاده شود ،یکی ازمزیت های فریم آهنی این است که دهانه بسیار دقیقی برای نصب پنجره ی یو پی وی سی ایجاد می نماید که این امر باعث کیپ بودن پنجره نسبت به فریم آهنی می باشد، در ساخت فریم های آهنی بهتر است از پروفیل های 30.60ویا 30.50 استفاده گردد.
گوشه های فریم ها ی آهن با قید مناسب بسته شده و در فریم های ارتفاع و عرض بالای 2500 حتما از ستون موقت استفاده گردد تا در زمان کار گذاشتن فریم ها در صورت هر گونه فشار و یا در زمان بارگیری وتخلیه فریم ها هیچ گونه آسیبی نبیند.
پیش شرط های اتصال بهینه پنجره های دو جداره :
1) جانمایی مناسب : اولین پیش شرط نصب بهینه پنجره های دو جداره جا نمایی مناسب چهار چوب ها در محل اتصال ونصب پنجره است ،بر این اساس لازم است که درون چهار چوب پنجره از لحاظ عدم وجود مواد زائد مورد بررسی قرار گیرد و سپس با رعایت فواصل یکسان نسبت اتصال پنجره به درگاه ، نصب انجام شود.
2) تراز کردن:تراز کردن پنجره های یو پی وی سی که بسیاری از آن به عنوان حساس ترین قیمت فرآیند نصب پنجره در ساختمان یاد می کنند ، در این بین گفته می شود قسمت عملکرد بخش های متحرک ویراق آلات مربوط به ترازو شاقول بودن چهار چوب است ،به همین دلیل با استفاده از اسپیر های مخصوص عملیات تراز کردن در فواصل مختلف حد فاصل دیوار و چهار چوب از تراز و شا قول بودن آن اطمینان حاصل می شود .
3)پیچ های اتصال:
اما سومین نکته برای اتصال صحیح پنجره های دو جداره مربوط به بستن پیچ های اتصال است به صورتی که بعد از کسب اطمینان از تراز و شاقول بودن پنجره یو پی وی سی محل نصب ، پیچ های اتصال بسته و محکم میشوند .
4) تزریق فوم وسیلیکون : تزریق درست وفنی فوم وسیلیکون نیز از جمله مواردی است که سبب می شود نصب پنجره های دوجداره مطابق با استانداردها ی مد نظر باشد. در حال حاضر بارها دیده شده است که در اثر محاسبات نادرست اندازه گیری ، پنجره ها به گونه ای اندازه گیری می شوند که عملا پنجره با فاصله ی بسیار کم وبا اعمال فشار در درگاه و چارچوب متصل ونصب می شود ودر نهایت با یک چسب سیلیکون از بیرون آب بندی می شوند.
این در حالی است که این نوع نصب نادرست وغیر فنی است ،چرا که عملا زیر مقطع پنجره ی یوپی وی سی خالی می ماند وپس ازآن به مرور زمان چسب سیلیکون به علت تغییر دما ونوسانات آب وهوای از بین رفته وبه علت خالی بودن زیر مقطع آب بندی پنجره از بین خواهد رفت و در نتیجه کیفیت پنجره ء نها یی شدیدا تنزل پیدا خواهد کرد ،بدین ترتیب حتما لازم است که پنجره به میزان استاندارد از هر طرف درگاه نصب فاصله داشته باشد وابتدا با تزریق فوم پلی اورتان مخصوص زیر مقاطع پنجره کاملا آب بندی شود.
با گذشت زمان مشخصه ی فوم مربوطه خشک شده ومازاد آن به وسیله ی تیغ کاتر تحت زاویه ی 45 درجه به سمت داخل بریده شود بدیهی است مازاد چسب سیلیکون باید در اسرع وقت پاک سازی تا درز مابین دیوار و چهار چوب کاملا همسطح گردد.
5) جا یگذاری شیشه های دوجداره:
ازدیگر سو جایگذاری شیشه های دوجداره نیزاز شاخصه های مهم در اتصال بهینه آن به درگاه این نوع پنجره ها ست ،که برای اینکه این عملیات نیز به خوبی اجرایی شود لازم است که حتما با رجوع به شماره ی ثبت شده بر روی شیشه ها هر شیشه در محل خود قرار گیرد.
6) رکلاژ پنجره واعمال نیرو:
ششمین مورد در نصب بهینه این نوع پنجره ها مربوط به رگلاژ پنجره واعمال نیرو است به طوری که برای تحقق این مهم لازم است که تنظیم ورکلاژ باز شو پنجره ها با استفاده از دستور العمل های این مورد صورت پذیرد.
7) نصب زهوارها :هفتمین مرحله ی نصب پنجره های دو جداره ی یو پی وی سی نصب زهوار ها است که به منظور نگهداری شیشه ها با استفاده از چکش PVC زهوار در محل خود نصب می شود.
8) بستن دستگیره ها:
در همین حال بستن دستگیره ها نیزاز جمله مواردی است که لازم است به صورت حرفه ای اجرایی شود ، البته نباید فراموش کرد تو پی درب ها ودستگیره ها از جمله یراق آلا تی هستند که در محل پروژه بر روی پنجره
یو پی وی سی نصب می شود.
9) کنترل و رگلاژ نهایی پنجره:
در نهایت پس از آنکه تمامی این موارد وضوابط اجرایی شد ،نصاب پنجره لازم است که نسبت به کنترل ورگلاژهای نهایی پنجره اقدام کند ودر مرحله ی پایانی عملیات نصب کنترل های لازم از نظر صحت عملکرد پنجره ها ودرب ها به عمل آورد وبا رگلاژ نهایی ایرادات احتمالی بر طرف می شود.
10) جدا سازی فویل های محافظ پروفیل:
البته نباید فراموش کرد که در پایان بایست حتما نسبت به بر داشتن فویل های محافظ نیز اقدام کرد چرا که با توجه به این که جدا سازی فویل های محافظ پروفیل به مرور زمان مشکلتر خواهد بود. به همین دلیل بهتر است پروفیل بیرونی که درمعرض عوامل جوی قرار دارند در پایان نصب پاکسازی شود.
علاوه بر این نباید فراموش کرد که اساسا روش های نصب پنجره های دو جداره وجزییات اجرایی نصب آن ها در دیوارهایی با عایق کاری حرارتی از داخل، عایق حرارتی از خارج وعایق کاری حرارتی میانی تفاوت دارد که همه ی اینها دارای دستور العمل وضوابط مشخصی است ولازم است که حتما در نصب پنجره هایدو جداره به این موارد نیز دقت لازم شود.

روش صحیح نصب درب وپنجره های دوجداره ی UPVC باعث افزایش دوام وعملکرد این نوع پنجره ها می شود .عملیات نصب باید به صورت حرفه ای و حتی الامکان توسط اکیپ نصاب سازنده ی درب وپنجره دو جداره انجام شود درمجموع در بهترین حالت اهداف زیر پس از انجام مراحل نصب انتظار می رود:
1) پنجره قابلیت تحمل بارهای وارده زنده ومرده و بارهایی که طی استفاده به آن وارد می شوند را دارا باشد.
2) آب بندی و هوا بندی پنجره های دو جداره کامل باشد و ازتبادل صوت ،برودت وحرارت جلوگیری بعمل آورد.
3) پنجره ی دو جداره به صورت راحت و مطمئن باز وبسته شده و نحوه ی بازوبسته و قفل شدن آن ها به خریدار آموزش داده شود .
4) تمیز کردن و رنگ زدن کلاف های آهنی جهت افزایش طول عمر وجلوگیری از پوسیدگی .
5) جایگزینی پنجره یا در و تراز کردن آن درون کلاف فلزی .
6) انجام سوراخ کاری های لازم بر روی پروفیل های فریم جهت استحکام بخشی .
7) چک کردن جوش وکیفیت پنجره های دوجداره ویراق آلات و شیشه و باز و بسته کردن درب و رفع ایرادهای احتمالی قبل از ثابت کردن پنجره ها در کلاف آهنی که بعد از نصب مشکل ساز نشود.
8) ثابت کردن درب وپنجره دوجداره در محل نصب با استفاده از پیچ های مناسب به منظور اطمینان از ثبات کیفیت در بلند مدت.
9) درز بندی نهایی با ااستفاده از تزریق فوم و سیلیکون بمنظور پر کردن حد فاصل احتمالی و میلیمتری بین کلاف آهنی و فریم پنجره
10) کندن بر چسب پروفیل در قسمت هایی که پس از نصب شیشه دو جداره و پنجره دسترسی به آن قسمت ها سخت یا غیر ممکن می شود.
11) نصب شیشه های دو جداره یا سه جداره و جا انداختن زوارهای مربوطه جهت تثبیت شیشه های دوجداره.
12) رگلاژنهایی درب وپنجره ی دوجداره توسط پیچ های تنظیمی مربوطه .
13) تحویل کار به کارفرما و آموزش چگونگی استفاده از درب وپنجره ی دوجداره یراق.