درب و پنجره آلومینیومی

درب و پنجره دوجداره آلومینیومی اختصاصی وترمال بریک gaواکپا و اکرول

درب و پنجره آلومینیومی

درب و پنجره آلومینیومی 558 398 Mojtaba Barahimi

درب و پنجره آلومینیومی را همگی با همان رنگ نقره ای و صیقلی اش از سال های دور در ایران  می شناسیم و مطمئنا از جمله اولین درب و پنجره هایی است که تحت عنوان دوجداره به شمار می آید. در گذشته درب و پنجره ها عایق بندی و کارایی بالایی نداشتند و پیشرفت تکنولوژی سیر تکامل درب و پنجره ها را به سمت پروفیل های چند جداره برد.

درب و پنجره های آلومینیمی در نسل ها و انواع مختلف تولید شده اند و برای همه ی آنها به دلیل شکل پذیری خوب آلومینیوم، توانایی استفاده از انواع یراق آلات و ارائه ی انواع بازشو ها وجود دارد. این نوع پنجره ها به صورت کلی به دو نوع تقسیم می شوند:

1.درب و پنجره دوجداره معمولی یا اختصاصی (Normal)

2.درب و پنجره دوجداره ترمال بریک (Thermal Break)

درب و پنجره آلومینیمی معمولی یا اختصاصی

به دو نوع پروفیل ST و کرونت (Cronet) تقسیم می شود که تفاوتشان در سطح مقطع و ساختمان هندسی شان است. در حال حاضر از پروفیل ST بیشتر از کرونت استفاده می شود. به این دلیل که در پروفیل کرونت از یراق آلات ضعیف و قفل و بست نامناسب استفاده می شده و بعد از مدتی این اتصالات سست می شد؛ به همین دلیل وظیفه ی خود را به خوبی انجام نمی دادند. از طرفی هوابندی آنها به درستی اتفاق نمی افتاد و عایق بندی خوبی نداشتند.

به طور کلی این نمونه پروفیل های آلومینیومی که تا قبل ازدهه 80 در ایران بسیار استفاده میشدند علاوه بر نداشتن سلولبندی مناسب جهت عایق بندی، از لحاظ کیفیت و تنوع نیز بسیار محدود بودند. که مدتی بعد پروفیل های اختصاصی ST با کارایی بالاتر ارائه گردیدند. بر روی پروفیل های ST اتصالات و یراق آلات باکیفیت و مقاومی نصب می شود. همچنین استفاده از نوار آب بندی کمک شایانی به عایق بندی این نوع درب و پنجره ها می کند.

انواع پروفیل های درب و پنجره آلومینیومی-alluminium windows and doors profile- پاردیک وین تولید کننده درب و پنجره های آلومینیومی و UPVC

به طور کلی آلومینیوم دوجداره اختصاصی را می توان قالبی آلومینیومی با دیواره سلول بندی دانست که این اتاقک های هوا به منظور عایق بندی بهتر تشکیل شده است. این نمونه درب و پنجره ها را می توان نسبت به پنجره های آهنی و حتی سیستم های آلومینیومی گذشته به دلایل زیر برتر دانست:
1. لاستیک های درزبندی که سهم بسزایی در عایق بندی پنجره دارند.
2. قالب پروفیلی دوجداره با سلولبندی های هوایی که درعایق کردن پنجره نقش زیادی دارند.
3. شیارهای آب جهت جلوگیری از ورود باران و آب
4. متناسب بودن با شیشه های دوجداره و سه جداره

همانطورر که در بالا ذکر شد این سیستم ها در مبحث عایق بندی بسیار برتر از سیستم های قدیمی عمل میکنند اما متاسفانه بدلیل رسانا بودن ماهیت آلومینیوم در قیاس باسیستم های دوجداره امروزی مانند درب و پنجره های دوجداره یوپی وی سی  به هیچ عنوان قابل مقایسه نیستند. پیشنهاد ما استفاده از سیستم های دوجداره UPVC و یا آلومینیوم ترمال بریک است.

درب و پنجره ترمال بریک، یک عایق حرارتی برتر

همانطور که می دانید آلومینیم جزو فلزات رساناست و ضریب حرارتی بالایی دارد، به همین دلیل درب و پنجره های آلومینیمی به هیچ عنوان عایق دمایی نبودند و همواره اتلاف انرژی را به همراه داشتند. برای رفع این ضعف بزرگ، تولیدکنندگان اقدام به تولید نسل جدیدی از درب و پنجره های دوجداره آلومینیمی با اسم ترمال بریک یا شکست حرارتی کردند که با استفاده از نوار پلی آمید بین جدار داخلی و بیرونی چهارچوب پنجره درصد زیادی از اتلاف انرژی کاسته شده است.

این تسمه ی پلی آمید توانایی تحمل بازه ی دمایی بین 50 تا 220 درجه سانتی گراد را دارد و به هیچ عنوان در مقابل گرما از خود ضعفی نشان نخواهد داد. حقیقت امر این است که وجود این نوار باعث تقسیم شدن درب یا پنجره به دو بخش داخلی و خارجی می شود که خود به خود این ویژگی پیش می آید که قسمت های داخلی و خارجی می توانند رنگ های مختص به خود داشته باشند. 

طبق استاندارهای اروپا برای ارایه یک پنجره دوجداره آلومینیومی که قابل رقابت با سیستم های UPVC باشد قطر پلی آمید باید حداقل 11 میلی متر باشد که متاسفانه این استاندارد در بسیاری از تولیدات دوجداره آلومینیوم ایران رعایت نمیشود. به همین دلیل توصیه می شود که موقع خرید حتما به این جزییات توجه کنید.

مزایا و معایب درب و پنجره آلومینیومی

مطمئنا هر محصولی دارای مزایا و معایب خاص خود است. در زیر به صورت موردی به تعدادی از این موارد اشاره کرده ایم.

مزایا:

 • داشتن ظرافت و زیبایی در عین استحکام بالا
 • وزن بسیار کم
 • امنیت بالا و غیر قابل اشتعال
 • قابلیت نصب شیشه های چند جداره روی پروفیل
 • طرح پذیری و رنگ پذیری بسیار زیاد
 • کاملا قابلیت بازیافت دارند
 • عایق بندی بالا دارند و ضریب انتقال حرارت مناسب در سیستم های پیشرفته
 • امکان ارایه انواع متنوع طرح های خم و شکسته
 • زیبایی و ماندگاری بالا

معایب:

 • عدم مقاوت در برابر خوردگی و پوسیدگی
 • اتصالات مکانیکی این محصولات بعد از مدتی باعث خارج شدن درب و پنجره از رگلاژ می شود
 • هرچند که غیر قابل اشتعال هستند اما در مقابل گرما و حرارت مقاوم نیستند
 • قیمت بالا نسبت به میزان بهینه سازی در مقایسه با پنجره های دوجداره UPVC
 • آنتی باکتریال کمتر نسبت به UPVC