تغییر رنگ پروفیل های یوپی وی سی

پاردیک وین-تغییر رنگ درب وپنجره یوپی وی سی،ایا درب و پنجره upvc زرد می شوند

تغییر رنگ پروفیل های یوپی وی سی

تغییر رنگ پروفیل های یوپی وی سی 558 408 Mojtaba Barahimi

آیادرب و پنجره های  UPVCتغییر رنگ می دهند؟

شاید شما هم صحبت های مختلف در مورد تغییر رنگ و زرد شدن درب و پنجره دوجداره UPVC شنیده باشید. این یکی از باور های غلط بین مردم است که فکر می کنند تمام تولیداتی که از جنس pvc هستند در مقابل نور آفتاب به مرور زمان به رنگ زرد متمایل می شوند.

سازگاری UPVC

مطابق با استاندارد جهانی کلیه تولیدات پتروشیمی و پلاستیکی مانند UPVC باید مطابق با شرایط آب و هوایی همان کشور باشد، متاسفانه در ابتدای ورود سیستم های دو جداره به ایران و مخصوصا پروفیل های UPVC بدلیل عدم نظارت و کنترل تطبیق این پروفیل ها با شزایط جوی ایران بسیاری از برندهای چینی و کره ای و آلمانی و ترکیه ای به ایران وارد شدند که متناسب با آب هوای ایران و مخصوصا میزان اشعه فرابنفش موجود در کشور نبود.

چرا پروفیل های upvcدر ایران دچار مشکلات زرد شدگی شدند؟

در اصل این پروفیل ها مخصوص استفاده کشور مبدا بود که وارد ایران شده بود. این تولیدات از ابتدای ورود پس از مدت ۶ماه تا ۱سال پس از اجرا و نصب به صورت در و پنجره دوجداره با مشکلات تغییر رنگ و حتی در برخی موارد شکستگی پروفیل مواجه شد و تجربه ای بسیار بد برای بسیاری از مردم ایجاد کرد. متاسفانه تولیدات UPVC به همین دلیل در ایران بدنام شد، در حالیکه روز به روز پروفیل های یو پی وی سی سهم بیشتری از دنیا را می گرفت در ایران استفاده از این متریال با روند کاهشی مواجه شد. خوشبختانه بعد از مدتی برندهای معتبری از سراسر جهان به طور رسمی ورد ایران شدند و پروفیل هایی کاملا مطابق با اب و هوای ایران و شرایط جوی ایران تولید شد.

چه پروفیل های یوپی وی سی در ایران کارآمد هستند؟

شدت اشعه فرابنفش و تاثیر آن بر روی در و پنجره دوجداره UPVC- پاردیک وین نماینده رسمی ویستابست و رها آلمان و وین تک

همانطور که می دانید یکی از اشعه هایی که توسط خورشید ساطع میشود اشعه فرابنفش یا UV است. مقدار زیادی از این اشعه هنگام طی مسافت خورشید تا زمین و همچنین موقع ورود به جو زمین کاهش پیدا می کند اما هستند مناطقی که به دلایل شرایط جوی یا جغرافیایی مورد تابش مقدار اشعه بیشتری قرار میگیرند.
شدت اشعه ی فرابنفش تابشی را با اعداد 0 تا 11 نشان میدهند که تا عدد 3 مقدار کم لحاظ می شود و بعد از آن به مرور وارد محدوده ی خطرناک می شود. طبق بررسی ها و گزارشات سازمان های بین المللی شدت اشعه در ایران بین 5 تا 10 قرار دارد. این مقدار از شمال ایران به سمت جنوب سیر صعودی دارد.

بررسی های آب و هوایی وUVرها آلمان بررای پروفیل های قابل استفاده در ایران؟

مقدار اشعه فرابنفش در استان های مختلف ایران

اما طبق بررسی های به عمل آمده توسط کمپانی پیشرفته و مدرن REHUA آلمان (سازنده درب و پنجره های UPVC) در زمینه مقدار انرژی فرابنفش در ایران، شاهد آن هستیم که اکثر شهرها دارای مقدار قابل توجه ای از این اشعه هستند و حتی تعدادی مرز قابل قبول را رد کرده اند؛ شهرهایی مثل شیراز، زاهدان، یزد، بندرعباس و ارومیه که خط قرمز را رد کرده اند.

به همین دلیل چند کمپانی معتبر داخلی و خارجی از جمله رهاآلمان(Rehau) ،ویستابست و وین تک ترکیه شروع به تولید پروفیل مخصوصی کردند که مقاومت کامل را در مقابل میزان اشعه ی موجود در کشور را دارد.

همانطور که اشاره شد دلیل اصلی تغییر رنگ درب و پنجره ها ی یو پی وی سی در گذشته اشعه UV بود، اما با پیشرفت روزافزون تکنولوژی و آزمایش های متعدد راهکار مقابله با این مسئله پیدا شد و هم اکنون شاهد تولید انواع درب و پنجره های UPVC هستیم که در مقابل نور آفتاب مقاوت کامل را از خود در مقابل تغییر رنگ نشان می دهند. به دلیل اضافه کردن تثبیت کننده های رنگی به  پروفیل های UPVC از ایجاد تغییرات رنگی در برابر اشعه فرابنفش جلوگیری می شود. همچنین اضافه کردن دی اکسید تیتانیوم باعث بازتابش اشعه فرابنفش و همچنین تنظیم شفافیت رنگ پروفیل می شود.

قابل ذکر است که سهم استفاده از درب و پنجره دوجداره UPVC در دنیا بیش از80درصد است. به این معنا که بیشترین پروفیل مصرفی بین محصولات درب و پنجره را UPVC ارائه می کند در صورتی که به دلیل طرز تفکر اشتباه در ایران این درصد به 30 کاهش پیدا کرده است. امید است که باوجود آگاهی بیشتر نسبت به این مواد بتوانید خرید مطمئن تر و باکیفیت تری داشته باشید.

1 دیدگاه