آشنایی با سری پروفیل های درب و پنجره دوجداره یوپی وی سی و آلومینیوم

آشنایی با سری پروفیل های درب و پنجره دوجداره یوپی وی سی و آلومینیوم

آشنایی با سری پروفیل های درب و پنجره دوجداره یوپی وی سی و آلومینیوم 450 400 Mojtaba Barahimi

مقدمه

هنگامی که قصد خرید در و پنجره دوجداره UPVC و آلومینیومی را دارید جنس و برند پروفیل، نوع بازشو و لمینت از جمله اولین پارامتر هایی هستند که به آن توجه می کنید. حتی شاید اطلاعات کافی را در موردشان داشته باشید. اما یکی از پارامترهای فنی که مربوط به سازه ی پروفیل می شود سری پروفیل و حفره های آن است. درمقاله های گذشته با اجزای مختلف درب و پنجره دوجداره UPVC و آلومینیوم آشنا شدیم. در این مقاله قصد داریم یکی ازتخصصی ترین موضوعات مربوط به ساختمان پروفیل یعنی سری پروفیل های پنجره دوجداره را برای شما توضیح دهیم.

منظور از سری پروفیل، عرض پروفیل های تولیدی و تعداد چمبر یا سلول های آن است. معمولا در سه اندازه ی 60، 70 و80 میلی متر با تعداد متنوع چمبر تولید می شوند. هر کدام از سری های پروفیل بسته به عرض و برند تولیدی با شکل های مختلف سلول بندی شده اند. به عبارتی دیگر داخل هر نوع پروفیل را حفره ها یا چمبرهای متعدد و متفاوتی تشکیل می دهند که کاربرد اصلی شان عایق بندی و استحکام بهتر است.

پروفیل سری 60

به پروفیل هایی گفته می شود که عرض کف پروفیلشان 60 میلی متر باشد. به طور معمول سری پروفیل های پنجره دوجداره از 3یا 4 چمبر (کانال) ایجاد شده اند. هر برند پروفیل UPVC مانند رها آلمان، ویستابست، وینتک، هافمن و همارشتن دارای سری های مخصوص به خود هستند؛ هرکدام از این سری ها از طراحی های خاص خود برای تولید پروفیل استفاده کرده اند. به همین دلیل قالب، شکل و نحوه ی سلول بندی در هرکدام از این محصولات باهم متفاوت است. برای مثال پروفیل های W640 وینتک دارای 4 کانال یا سلول، پروفیل های سری 60 ویستابست دارای 3 چمبر و پروفیل های یورو 60 رها آلمان نیز دارای 3 چمبر هستند. همچنین پروفیل هافمن و همارشتن به ترتیب 4 و 3 کاناله هستند.

پروفیل سری 70

برتری این نوع پروفیل نسبت به سری 60 در عرض آن است، معمول پروفیل های سری 70 دارا بودن طراحی 5 چمبر است. وجود 5 محفظه علاوه بر عایق بندی بهتر ساختمان وجلوگیری از اتلاف انرژی به استحکام و استواری آن در مقابل فشار باد کمک بسزایی می کند. از جمله بهترین پروفیل های موجود در کشور می توان به پروفیل سری 70 ویستابست اشاره کرد که علاوه بر اینکه تولید داخل است، از لحاظ کیفی با برند های خارجی برابری می کند.

پروفیل بازسازی

تفاوت اصلی این پروفیل ها داشتن یک لبه اضافی در نمای داخل پروفیل تولیدی است. این نوع پروفیل در پروژه های بازسازی یا ساختمان هایی که شرایط ویژه صوتی و حرارتی دارند استفاده می شود. این گونه پروفیل ها همچنین برای تعویض درب وپنجره های آهنی و آلومینیومی قدیمی با درب و پنجره های دوجداره بدون تخریب نیز بسیار کارآمد هستند و پس از تعویض درب وپنجره ها به خاطر وجود لبه اضافیشان پنجره قدیمی قبلی را کاملا پوشش می دهند و دیگر نیازی به بنایی یا کارهای ساختمانی نیست.

هرکدام از برند های تولید کننده این نوع پروفیل برای قرارگیری پروفیل جدید از یک لبه در ساخت آن استفاده کرده اند که باعث تحکیم پنجره می شود. برندهایی مانند ویستابست و رها آلمان از پروفیل های سری 60 برای تولید پروفیل  بازسازیاستفاده می کنند؛ یعنی پروفیل های 3 سلول آنها به یک لبه اضافی 4 سانتی متری مجهز شده است درحالیکه شرکت هایی مانند وین تک و هافمن از پروفیل سری 70 در سری بازسازی کمک گرفته است .

پروفیل کشویی

یکی از کاربردی ترین نوع پروفیل ها برای فضاهای محدود لحاظ می شود. به دو گروه اصلی تک ریل و جفت ریل تقسیم می شود. این نوع پروفیل قابلیت بازشدن در مسیر ریلی خود را دارد و به جز راستای پنجره هیچگونه فضای دیگری را حتی موقع باز شدن هم اشغال نمی کند. عرض کلی این نوع پروفیل بین 8 تا 12 سانتی متر است، تک ریل ها دارای عرض 8 سانتی متر و جفت ریل عرضی بین 11 تا 12 سانتی متر را بسته به برند تولیدی یو پی وی سی دارا می باشند. البته پروفیل های مونو ریل رها آلمان همراه با کیفیت بالا دارای عرض کمتری نسبت به دیگر برند ها است که در ایران فقط توسط گروه صنعتی پاردیک وین ارائه می شوند.

سری پروفیل آلومینیوم

درب و پنجره دوجداره آلومینیومی بسته به نوع برند دارای شکل، طراحی و مواد اولیه مخصوص به خود هستند. ولی به طور کلی پنجره های آلومینیومی چه در سیستم های نرمال و چه ترمال بریک در قیاس با درب و پنجره های UPVC سلولبندی خاصی را دارا نمی باشند و از این جهت نسب به یو پی وی سی بسیار ساده تر هستند.

درب و پنجره های اختصاصی یا نرمال آلومینیوم در سری های مختلف از 40 میلی متری تا 60 میلیمتری ارائه می گردند که از سیستم مشبک بندی خاصی برخوردار نیستند. برای مثال پروفیل های شرکت global aluminum) GA) به دوسری کیا 62 و لارا 79 تقسیم می شوند که علاوه برتفاوت در عرض 60 یا 70میلی متری خود در نوع پلی آمید و قطر نیز متفاوت اند. همچنین پروفیل های درب و پنجره آکپا و آکرول تولید ایران نیز در عرض سطح مقطع و قطر پلی آمید تفاوت دارند.

به طور کلی سری پروفیل های پنجره دوجداره UPVC موجود در بازار جهانی مثل برند رها آلمان، وینتک، ویستابست، همارشتن و هافمن به سری های 60 ، 70 و 80 تقسیم می شوند. بسته به گروه طراحی هرکدام از برند های مذکور، تعداد چمبر ها و نمونه قرار گیری آنها متفاوت است. شما می توانید با مراجعه به صفحه ی هرکدام از این برند ها به طور کامل با سری پروفیل های تولید شده آنها آشنا شوید.