بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان

بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان

بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان 458 335 Mojtaba Barahimi

مقدمه

توجه به محیط زیست و تاثیر مخربی که استفاده از انرژی های غیر قابل برگشت بر روی آن دارد روز به روز اهمیت بیشتری پیدا می کند. به همین دلیل استفاده از درب و پنجره دوجداره برای صرفه جویی و بهینه سازی مصرف انرژی اهمیت بسیاری پیدا کرده است. به عنوان مثال در یک خانه ی معمولی، نشت هوا از قسمت های مختلف خانه از جمله در، پنجره، هواکش، دیوار و کف اتفاق می افتد.

بیشترین مقدار هدر رفت انرژی خانه، توسط پنجره ها با درصد بالای 47% اتفاق می افتد که نزدیک به نصف درصد کلی  است. این مقدار برای دیوارها و دودکش به ترتیب 18 و 15 درصد و برای سقف و کف جمعا حدود 20 درصد است. مطمئنا راه های مختلفی برای عایق بندی و جلوگیری از اسراف انرژی برای هرکدام از این موارد وجود دارد، ما در این مقاله فقط به مبحث درب و پنجره پرداخته ایم که سهم بسیار زیادی در عایق بندی خانه شما دارد.

پنجره های قدیمی دلیل اصلی هدر رفت انرژی در خانه ها هستند. آنها عایق مناسبی نیستند و اغلب تکنولوژی تولید آنها منسوخ شده است. امروزه با استفاده از درب و پنجره دوجداره استاندارد و تکنولوژی روز دنیا در ساخت به نسبت پنجره های قدیمی می توان درصد بسیار بالایی از این هدر رفت انرژی را کاست. همچنین خرید درب و پنجره دوجداره UPVC یا آلومینیومی علاوه بر بهینه سازی مصرف انرژی و صرفه جویی در آن؛ به پرداخت هزینه های اضافی برای جبران گرما یا سرمای هدر رفته هم پایان خواهد داد.

ضریب تبادل حرارتی (U-Value)

به میزان انرژی گرمایی گفته می شود که از طریق درب یا پنجره انتقال پیدا می کند ضریب تبادل حرارتی یا U-Value می گویند. این مقدار عددی بیان کننده ضریب انرژی گرمایی است که از یک متر مربع متریال مورد آزمایش در زمان اختلاف دمایی بین دوطرف ماده انتقال پیدا می کند. هرچقدر که عدد این ضریب کمتر باشد به این معناست که مقدار انرژی گرمایی کمتری توسط پنجره رسانش پیدا می کند.

ضریب انتقال حرارت برای درب و پنجره آلومینیوم و upvc- مقایسه در و پنجره UPVC و آلومینیوم

استفاده از در و پنجره های دوجداره در ساختمان به دلیل ضریب انتقال حرارت (U-Value) پایین تری که نسبت به درب و پنجره های قدیمی دارند در بهینه سازی انرژی و صرفه جویی در مصرف آن به شما کمک بسزایی می کنند. همانطور که در جدول بالا تعیین شده ضریب تبادل حرارتی بین در و پنجره معمولی و دوجداره یو پی وی سی و آلومینیومی مقایسه شده است.

همانطور که مشاهده می کنید نسبت ضریب تبادل برای پروفیل  دوجداره آلومینیومی نسبت به در و پنجره معمولی کمی پایین تر است اما برای پروفیل یو پی وی سی به شدت پایین است. توانایی صرفه جویی برای دوجداره های آلومینیومی تا 29% و برای UPVC تا 73% می رود.

تبادل حرارت در پروفیل های UPVC

به طور کلی با خرید پروفیل UPVC شما می توانید از کمترین ضریب تبادل حرارتی بهره ببرید؛ بهترین عایق برای خانه ی شما . درب وپنجره های دوجداره رها آلمان دارای ضریب تبادل حرارتی 1.4 و درب و پنجره های آلومینیومی معمولی  5.5 می باشند. یعنی حدود 3 برابر صرفه جویی بیشتر با استفاده از در و پنجره های دوجداره رها برای شما امکان پذیر است. برند های دیگری مثل ویستابست و وین تک در رسته ی پروفیل های یو پی وی سی به طور میانگین دارای ضریب 1.6 هستند.

تبادل حرارت در پروفیل های آلومینیوم

برندهای  GA، آکپا و آکرول در زمینه پروفیل های آلومینیومی به دو دسته تقسیم می شوند، پروفیل اختصاصی در بهترین حالت دارای ضریب تبادل حرارتی 3.6 است که بازهم دارای تفاوت مقداری هستند. اما پروفیل های ترمال بریک دارای ضریب کمتری هستند. به عنوان مثال برند جی ای (GA) که یکی از بهترین برندهای تولید پروفیل ترمال بریک آلومینیومی است ضریب 2 را به خود اختصاص داده که مقدار قابل توجهی است. در بین برندها و انواع درب و پنجره آلومینیومی پیشنهاد ما خرید پروفیل آلومینیوم ترمال بریک است.