تعمیر و نگهداری درب و پنجره دوجداره

تعمیر و نگهداری درب و پنجره دوجداره

تعمیر و نگهداری درب و پنجره دوجداره 558 408 Mojtaba Barahimi

مقدمه

هرگونه وسیله مصرفی نیاز به تنظیم و نگهداری های مدت دار دارد که لازم است برای بازده بیشتر رعایت شود. همانطور که تجهیزات مکانیکی نیاز به روغن کاری دارند؛ وسایل خانه و آشپزخانه نیاز به نظافت دوره ای دارند و بسیار موارد دیگر که به تجهیزات و وسایل ما کمک می کند که باکیفیت و طول عمر بیشتری سرویس دهند. درب و پنجره دوجداره هم از این قضیه مستثنا نیست چه در پروفیل UPVC و آلومینیوم. در و پنجره دوجداره دارای اجزای مختلفی از جمله یراق آلات و لاستیک های درزبندی و . . . است که نگهداری از آنها می تواند به طول عمر بیشتر و کارایی بهتر کمک شایانی کند. نکات زیر در تحقق این هدف شما را یاری خواهد کرد.

نکات مربوط به پاکیزگی و نظافت

  1. در بازه های زمانی حدودا 3 ماهه لاستیک های درزبندی را تمیز کنید. از جمله فواید این عمل نرم شدن لاستیک و کارایی بهتر در مقابل عایق بندی است. پیشنهاد می شود برای نرمی و انعطاف بهتر و همچنین جلوگیری از پوسیدگی یا خشک شدن لاستیک از پارچه ای آغشته به آب و صابون مایع استفاده شود.
  2. سالی بین 2 تا چهار بار با پارچه ی نم دار بدنه ی پروفیل و مخصوصا نمای رو به پنجره را تمیز کنید. این عمل علاوه بر تمیز نگه داشتن پروفیل به سفید ماندنش هم کمک بسزایی می کند. حتی می توانید از محلول های مخصوص تمیز کردن PVC برای این منظور استفاده کنید.
  3. برچسب ها یا لیبل هایی بر روی پروفیل پنجره قرار دارد که از ایجاد خش بر روی بدنه جلوگیری می کند. این نکته قابل ذکر است که اگر برچسب ها خاصیت تجزیه پذیری دارند و اگر برای مدت زیادی بر روی پروفیل پنجره بمانند کندنشان سخت تر خواهد شد. به علاوه به دلیل از بین رفتن برچسب زیرین پروفیل احتمال زرد شدن پروفیل می رود. به همین دلیل پیشنهاد می شود برچسب ها را بلافاصله بعد از نصب درب و پنجره دوجداره بکنید تا از این اتفاق جلوگیری شود.

نگهداری فنی

یراق آلات در و پنجره دوجداره خود را در فاصله های زمانی مشخص روغن کاری کنید. بهتر است که برای این کار از روغن های رقیق مانند روغن چرخ خاطی استفاده شود. بهتر است تمام اتصالات و قطعات متحرک درب یا پنجره را چرب نگه دارید. دقت کنید که به هیچ وجه از روغن های محلول استفاده نشود زیرا به یراق آلات و پنجره صدمه جدی وارد می شود.

oiling windows and doors- روغن کاری یراق آلات درب و پنجره- کاهش استهلاک درب و پنجره

6. هنگام باز و بسته کردن در و پنجره ها دقت کنید که دسته ی آن در یکی از موقعیت های 0، 90 یا 180 درجه باشد. در غیر این صورت به قطعات داخلی فشار آورده و به مرور زمان باعث ساییدگی و اصطحکاک می شود. پیشنهاد می شود نحوه ی استفاده از نوع بازشو انتخابی را به خوبی از نصاب یاد بگیرید. گاهی فشار اشتباه می تواند به مرور زمان مشکلاتی رابرای پنجره به همراه بیاورد.

7. دستگیره ها و قسمت های متحرک را گهگاهی بررسی کنید که شل یا مستهلک نشده باشند. در صورت مشاهده می توانید با یافتن پیچ مربوطه نسبت به سفت کردن آن اقدام کنید.

8. در هنگام وزش های پرشدت باد بهتر است که همه ی پنجره ها باز نماند. برخورد های متعددی که شدت بالایی را به همراه دارد ممکن است به لولای در یا پنجره آسیب بزند.

9. از نزدیک نمودن وسایلی با حرارت بالا مانند شعله های جوشکاری امتناع کنید. درب و پنجره ها توانایی تحمل حداکثر دمای 65 درجه را دارا هستند اما در درمای بالاتر از 100 درجه احتمال تغییر فرم وجود دارد. تحمل دما در این مورد بسیار وابسته به نوع و برند پروفیل UPVC و آلومینیوم است.

1 دیدگاه