تفاوت درب و پنجره یو پی وی سی و آلومینیومی

تفاوت درب و پنجره یو پی وی سی و آلومینیومی

تفاوت درب و پنجره یو پی وی سی و آلومینیومی 558 408 Mojtaba Barahimi

در مباحث گذشته با درب و پنجره های UPVC و آلومینیومی آشنا شدیم. همچنین اشاراتی به مزایا و معایب هرکدام از پروفیل های یو پی وی سی و آلومینومی شد. در اینجا قصد داریم این دو پروفیل محبوب را با هم مقایسه کرده و شما را در انتخاب بهتر و راحت تر کمک کنیم. در ادامه تفاوت بین درب و پنجره UPVC و آلومینیومی را از منظر پروفیل، میزان عایق بندی، یراق آلات و نصب با هم مقایسه کرده ایم.

تفاوت درب و پنجره الومینیوم و یوپی وی سی

پروفیل

آیا آلومینیوم آنقدرها که می گویند با دوام و دوستدار محیط زیست هست؟ حقیقت این است که برای آماده سازی پروفیل آلومینیوم ازمواد شیمیایی و بعضا سمی زیادی استفاده می شود. به عنوان مثال استفاده از حمام کروماته و اسید سولفوریک که به خودی خود مضراتی دارند. همچنین برای جلوگیری از زنگ زدن آلومینیوم، ایجاد پوشش قطبی محافظ و یا تخریب الکتروشیمیایی از استات نیکل استفاده می شود.

تمام این مواد مورد استفاده به عنوان مواد سمی و سرطان زا توسط سازمان جهانی بهداشت و امنیت شغلی معرفی شده اند.نکته قابل توجه آن است که برای تولید UPVC از هیچ گونه ماده ی شیمیایی و سمی استفاده نشده و در فرآیند تولید این ماده فقط بخار آب وارد اتمسفر زمین می شود.

بهینه سازی انری یوسیله درب و پنجره دوجداره

همچنین در مقابل آتش سوزی هر دو پروفیل تا حدی مقاوم هستند، اما در نهایت ذوب می شوند و از بین می روند. پروفیل UPVC در هنگام آتش سوزی به هیچ عنوان تولید دود نکرده و هیچ گونه گاز سمی از خود ساطع نمی کند. از جمله نکات جالب در موارد آتش سوزی آن است که به دلیل ذوب شدن سریع پروفیل یو پی وی سی شما می توانید با یک فشار کوچک شیشه را از جای خود درآورده و برای فرار از آتش از دریچه ی ایجاد شده کمک بگیرید. که متاسفانه این اماکان برای پروفیل های آلومینیومی وجود ندارد.

نکته آخر چمبره یا خانه های داخل پروفیل است. به دلیل ماهیت شکل پذیری عالی UPVC در مقابل آلومینیوم می توان در ساخت آن از چمبره های متعددی استفاده کرد که خود نقش بسزایی در زمینه عایق بندی ایفا می کند.

عایق بندی

همواره آلومینیوم را به عنوان یک فلز سبک، خوش رنگ و قابل بازیافت می شناسیم. همانطور که قبلا اشاره شد مقدار انتقال حرارت این نوع درب و پنجره نسبت به UPVC بسیار بیشتر است. همین امر باعث شده که پروفیل های UPVC نسبت به کلیه درب و پنجره های آلومینیومی و حتی نمونه های ترمال بریک هم عایق حرارتی بهتری باشد.

از جمله وظایف اصلی درب و پنجره های ساختمانی عایق بندی محیط در مقابل برودت هوا و صدای بیرون از خانه است. همانطور که در مقاله گذشته (مزایای درب و پنجره UPVC) بیان شد، 47 درصد از اتلاف انرژی در یک ساختمان توسط درب و پنجره ها صورت می گیرد. به همین علت است که داشتن درب و پنجره های باکیفیت که متضمن عایق بندی بالایی هستند برای صرفه جویی در انرژی مصرفی خانه امری ضروری است.

pardicwin represent vistabet, wintech and rehau - difference between UPVC and Aluminium windows and doors - تفاوت بین درب و پنجره UPVC و آلومینیوم

 

درب و پنجره های آلومینیومی اولیه که با نام نرمال یا اختصاصی بیشتر شناخته شده است با اینکه از سیستم دوجداره پیروی می کردند اما نمی توانستند انتظارات را در زمینه عایق بندی برآورده کنند. به همین دلیل از تکنولوژی ترمال بریک برای آنها استفاده کردند. با این حال با مقایسه بین درب و پنجره آلومینیوم و UPVC از لحاظ عایق بندی، برنده ی میدان یو پی وی سی است که می تواند تا 47 درصد از اتلاف انرژی خانه جلوگیری کند.

ضریب تبادل حرارتی (U-VALUE)

به میزان انرژی گرمایی گفته می شود که از طریق درب یا پنجره انتقال پیدا می کند. این مقدار عددی بیان کننده ضریب انرژی گرمایی است که از یک متر مربع متریال مورد آزمایش در زمان اختلاف دمایی بین دوطرف ماده انتقال پیدا می کند. هرچقدر که عدد این ضریب کمتر باشد به این معناست که مقدار انرژی گرمایی کمتری توسط پنجره رسانش پیدا می کند. طبق اندازه گیری های انجام شده توسط متخصصان مقدار این ضریب برای برترین برند پروفیل های UPVC عدد 1.6 و برای پروفیل های آلومینیومی به 5.5 می رسد، یعنی تا 73 درصد صرف جویی بیشتر در انرژی داخل خانه.

ضریب انتقال حرارت برای درب و پنجره آلومینیوم و upvc- مقایسه در و پنجره UPVC و آلومینیوم